Ana Sayfa Genel 22 Temmuz 2020

Türkiye’nin Akdeniz’de NAVTEX ilanı sonrası Yunanistan Savunma Bakanı, ABD Savunma Bakanı’nı aradı

Türkiye’nin Akdeniz’de doğal zenginlikler için yeni bir çalışmaya başlaması ve çalışma yapılan alanı diğer ülke gemilerinin girmemesi…

Türkiye’nin Akdeniz’de doğal zenginlikler için yeni bir çalışmaya başlaması ve çalışma yapılan alanı diğer ülke gemilerinin girmemesi için ilan etmesi sonrası Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’i aradı.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, Esper ve Panagiotopoulos’un bugün bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Görüşmede, ABD ve Yunanistan arasındaki “güçlü savunma iş birliğinin” ele alındığına işaret edilen açıklamada, geçen ekim ayında ABD-Yunanistan Ortak Savunma İş Birliği Anlaşmasının güncellenmesinin iki ülke arasındaki ortaklık için yeni fırsatlar doğurduğu vurgulandı.

“İTİDALİN SÜRMESİ KONUSUNDA MUTABIK KALINDI”

İki bakanın, Avrupa’nın güneydoğusu, Rusya ve Çin’e ilişkin güvenlik endişelerini konuştuğuna işaret edilen açıklamada, “Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika konusunda Esper ve Panagiotopoulos, tüm tarafların uluslararası normlara uyması ve itidali sürdürmesi gerektiği konusunda mutabık kaldı.” ifadesine yer verildi.

Tema Tasarım |