Ana Sayfa Genel 29 Temmuz 2020

Trabzon’daki Ayasofya Camii’ni açan Erdoğan, tarihi eserin dış cephesinin yapılmadığını görünce Bakan’a talimat verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sümela Manastırı 2. Etap Açılış Töreni ve Trabzon Ayasofya Camii’nin restorasyon sonrası açılış…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sümela Manastırı 2. Etap Açılış Töreni ve Trabzon Ayasofya Camii’nin restorasyon sonrası açılış törenlerine canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Tarihi eserleri koruma noktasında Batılı ülkelerin Türkiye’ye söz söyleme hakkı yoktur” dedi. Erdoğan ayrıca iki tarihi eserin dış cephe iyileştirmeleriyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a da talimat verdi. Bakan Ersoy da eserlerin dış cephe restorasyonlarının 1 Temmuz 2021’e yetiştirileceğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Milletimizin değerlerine ve kültürüne husumet duyanlar yine Ayasofya üzerinden gerçek niyetlerini ortaya döktüler. Bu kısımların Sümela Manastırı ve Ortahisar Ayasofya Camii için diyecekleri bellidir. Böyle dolaylı yollara hiç gerek yok, milletimiz de tüm insanlık da kimin nerede durduğunu gayet iyi biliyor.

“AYASOFYA BAHANESİ İLE KİNLERİNİ KUSTULAR”

İstanbul’daki Ayasofya-i Kebir Camii’nin açılışı ülkemizde ve dünyada hakka ve hukuka saygılı olanlar ile zihni ve kalbi kararmış olanları ayıran bir turnusol kağıdı işlevi görmüştür. Milletimizin Anadolu’daki bin yıllık varlığını kabul edemeyenler bir kez daha Ayasofya bahanesi ile kinlerini kustular.

Kimlerin tarihi eserlere ve mabetlere saygılı, kimlerin hoyrat ve yıkıcı davranmayı göstermeye kafidir. Bahçe duvarlarından tavanlarına kadar yeniden inşa ettiğimiz Ortahisar Ayasofya Camii’nin kadim ve kucaklayıcı medeniyet anlayışımızın sembollerinden biri olarak hizmete açıyoruz.

Müdahil olduğumuz her meselede bu perspektifle hareket ediyoruz. Suriye’de mazlumların feryatlarına bigane kalmadıysak, Libya’da da ülkenin meşru yönetiminin işbirliği çağrısını cevapsız bırakmadık. Azerbaycanlı kardeşlerimizin vatanlarını savunma çabalarını aynı anlayışla destekliyoruz. Kendileri bin yıl önceki 500 yıl hesapları bir türlü kapatamayarak, sessiz kalmamızı bekleyenlere elbette verecek cevabımız olacaktır. Mücadele etmeyen zaten baştan teslim olmuştur, kaybetmiştir, zelil duruma düşmüştür.

“MİLLETİMİZ HİÇBİR DÖNEM MÜCADELEDEN KAÇMAMIŞTIR”

Mensubu olmaktan şeref duyduğumuz milletimiz tarihinin hiçbir döneminde mücadeleden kaçmamıştır. Bugün de kendimiz ve dostlarımız için siyasi, ekonomik, askeri hangi alanda mücadele gerekiyorsa onu vermekten en küçük bir tereddüdümüz olmaz, taviz vermeyiz. Her zaman dediğimiz gibi başaramayacaksınız, bu milleti teslim alamayacaksınız, bu ülkenin tek karış toprağını bile karanlık emellerinizle kirletemeyeceksiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sümela Manastırı 2. Etap ve Trabzon Ayasofya Camii'nin açılışını yaptı

“ARTIK MERYEM ANA AYİNİ GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK”

Özellikle bu sene 15 Ağustos’ta Ortodoks vatandaşlarımızın Sümela manastırında restorasyon döneminde ara verilen Meryem Ana ayinini gerçekleştirebileceklerini bu vesileyle duyurmak istiyorum. Rabbim her şeyden önce yâr ve yardımcımız olsun diliyorum. Bu duygularla Sümela Manastırı ve Ortahisar Ayasofya Camimizin hayırlı olmasını diliyorum.”

BAKAN ERSOY’A DIŞ CEPHE TALİMATI

Kurdele kesimi sonrası Sümela Manastırı ve Trabzon Ayasofya Camii’nin dış cephe iyileştirmeleriyle ilgili de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a talimat veren Erdoğan, iki eserle ilgili dış cephe iyileştirmelerin bir an önce yapılmasını istedi. Bakan Ersoy ise bu talimat üzerine dış cephe restorasyonlarının 1 Temmuz 2021’e yetiştirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sümela Manastırı 2. Etap ve Trabzon Ayasofya Camii'nin açılışını yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sümela Manastırı 2. Etap ve Trabzon Ayasofya Camii'nin açılışını yaptıTrabzon'daki Ayasofya Camii'ni açan Erdoğan, tarihi eserin dış cephesinin yapılmadığını görünce Bakan'a talimat verdi

Tema Tasarım |