Ana Sayfa Genel 15 Temmuz 2020

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz gecesi ben dahil seçilmiş tüm yöneticileri katledeceklerdi

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında TBMM’deki etkinliklerde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan…

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında TBMM’deki etkinliklerde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Eğer güçleri yetseydi, ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı başta olmak üzere tüm yöneticilerini katletmekten çekinmediklerinden emin olunuz. Hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin direnişiyle güçleri yetmedi ve darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.” ifadelerini kullandı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin 4’üncü yılında şehitler ve gaziler saygıyla anılıyor. Beştepe‘deki ilk törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz şehitleri anısına inşa edilen anıta çelenk bıraktı ve dua etti.

Erdoğan’a bazı komutanlar ve siyasetçilerin yanı sıra 15 Temmuz gazileri eşlik etti. Erdoğan, çelenk bırakıp dua ettikten sonra bir açıklama yapmadan alandan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gaziler ile birlikte 1. Sınıf Emniyet Müdürü Gazi Turgut Aslan da eşlik etti.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'deki 15 Temmuz Anıtı'na çelenk bıraktı ve TBMM'deki törene geçti

MECLİS’E GEÇTİ

Cumhurbaşkanı, buradaki törenin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki anma törenine katılmak için Gazi Meclis’e geçti. TBMM’deki törene Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

“FETÖ’CÜ HAİNLERİN TBMM’Yİ ÖZELLİKLE HEDEF ALMASI RASTGELE BİR TERCİH DEĞİLDİR”

“İstiklalimizin ve istikbalimizi borçlu olduğumuz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bin yıldır her yanını şehit kanlarıyla suladığımız topraklarımızın vatanımız olarak kalmasında mücadele eden gazilerimizi de yad ediyorum.

15 Temmuz gecesi ülkemize saldıran FETÖ’cü hainlerin TBMM’yi özellikle hedef alması rastgele bir tercih değildir. Bu Meclis savaş meydanında kurulmuş bir meclistir. Bu meclis ülkemizi, milletimizin umudur olarak yeniden ayağa kaldıran meclistir. Bu meclis mayası bağımsızlık ateşiyle yoğrulmuş bir meclistir. 700 yıllık cihan devletinden genç bir cumhuriyet çıkaran bir meclistir.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz gecesi ben dahil seçilmiş tüm yöneticileri katledeceklerdi

“DÜNYADA MECLİSİNE BU KADAR SAHİP ÇIKAN BİR BAŞKA MİLLET DE BİLMİYORUM”

Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak 17 yılı aşkın süredir, bu Meclis’te hizmet etmekten şeref duyuyorum. Dünyada gazi unvanını bu kadar hak eden ve hakkıyla taşıyan bir meclis bilmiyorum. Dünyada meclisine bu kadar sahip çıkan bir başka millet de bilmiyorum.

“HAİNLER GÜÇLERİ YETSEYDİ TÜM YÖNETİCİLERİ KATLEDECEKLERDİ”

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Özel Harekat Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Meclis’e bomba yağdıran hainler ne yaptığını iyi biliyorlar. Darbeciler yaptıkları işin gayet şuurundaydılar. O tetiklere bilerek dokunuyor, can alıyorlardı. Eğer güçleri yetseydi, ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı başta olmak üzere tüm yöneticilerini katletmekten çekinmediklerinden emin olunuz. Hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin direnişiyle güçleri yetmedi ve darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz gecesi ben dahil seçilmiş tüm yöneticileri katledeceklerdi

“15 TEMMUZ ARKASINDA ÇOK BÜYÜK HESAPLARIN OLDUĞU TARİHİ BİR KIRILMA NOKTASIDIR”

15 Temmuz sıradan bir darbe girişimi değildir. Arkasında çok büyük hesapların olduğu tarihi bir kırılma noktasıdır. Malazgirt’te ne olmuşsa 15 Temmuz’da o olmuştur. İstanbul’un fethinde ne olmuşsa 15 Temmuz’da o olmuştur. Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde ne olmuşsa 15 Temmuz’da o olmuştur. 15 Temmuz bu topraklarda yaşadığımız varlık-yokluk mücadeleleri zincirinin en son halkasıdır.

“15 TEMMUZ’DA MİLYONLARCA KAHRAMAN ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Dünyada milletleri millet yapan, asırlar boyunca etrafında bir arada tutulmasını sağlayan destanlara baktığımızda çoğunun 15 Temmuz’un gerisinde olduğunu görürüz. Bazen tek bir kahraman milletin kaderini değiştirir, 15 Temmuz’da milyonlarca kahraman ortaya çıkmıştır.

“FETÖ’CÜLERİN YAPTIKLARI HAMLE FELÇLE SONUÇLANAN BİR ÜLKE KONUMUNDAYDIK”

Ülkelerin ve milletlerin tarihi dönüm noktalarını anlamak için bu tür hadiselerin öncesi ve sonrasını mukayese etmek gerekir. FETÖ’cülerin bürokrasideki, iş dünyasındaki, siyasetteki, medyadaki yaptıkları herhangi bir hamle sonucu felçle sonuçlanan bir ülke konumundaydı. Çok enerji sarf ediyor, az mesafe kat ediyorduk. Ülkemizin karşılaştığı sıkıntılarının gerisinde bu örgütün siluetini görmeye başladık.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz gecesi ben dahil seçilmiş tüm yöneticileri katledeceklerdi

“FETÖ HÜCRELERİNİN TASFİYESİYLE TÜRKİYE YEPYENİ UFUKLARA KAVUŞMUŞTUR”

Örgütün kendini pervasızca belli ettiği yer 17/25 Aralık darbe girişimidir. Yüce Meclis o gece milletimizin iman dolu göğsünün çelikleşmiş serhaddi olarak darbecilerin bozgununu hızlandırmıştır. FETÖ hücrelerinin tasfiyesiyle Türkiye yepyeni ufuklara kavuşmuştur. TSK, bir türlü harekete geçiremediğimiz operasyonlarını arka arkaya yapmaya başlamıştır. İnsanlarımız yönlerini geleceğe çevirmişlerdir. TBMM de çıkardığı kanunlarla ülkemizin reform gündemine katkılarda bulunmuştur.

“10 YILDA BİR TEKRARLANAN DARBELER TÜRKİYE’Yİ DIŞA BAĞIMLI EKONOMİYE MAHKUM ETMİŞTİR”

Dünyada kartların yeniden karıldığı bir sürece girmiş bulunuyoruz. Türkiye bu sürecin tam merkezinde yer alıyor. Bu değişim sürecini başarıyla yönetmek mecburiyetindeyiz. Tüm komşularımız, kardeşlerimiz için güçlü olmak, sağlam durmak zorundayız. Kimin adına, ne sebeple olursa olsun hiçbir gücün demokrasimize yeni prangalar vurmasına engel olamayız. Bizlerin de tarihten ders alarak geleceğimizi inşa etmemiz gerekiyor. Ülkemiz geçmişte önüne çıkan pek çok fırsatı değerlendirememiş, kavgalar, ideolojik çekişmeler nedeniyle enerjisini heba etmiştir. 10 yılda bir tekrarlanan darbeler Türkiye’yi dışa bağımlı ekonomiye mahkum etmiştir.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz gecesi ben dahil seçilmiş tüm yöneticileri katledeceklerdi

“SÖZ KONUSU VATANSA VE MİLLETSE GERİSİ TEFERRUATTIR”

Son 18 yılda demokrasiden ekonomiye, savunmadan terörle mücadeleye, sağlıktan tarıma turizme kadar her alanda bu yanlışa düşmemekte gösterdiğimiz kararlılık varıdır. Milletin gündemini iftira ve yalanlarla zehirleyen edep fukaralarına rağmen vakarımızından taviz vermedik, vermeyeceğiz. Milletimizin bölünmesine, parçalanmasına müsaade etmeyeceğiz. 83 milyonun kardeşliğini savunduk, savunacağız. Bizim nazarımızda hiçbir şey vatanımızın istikbalinden daha kıymetli değildir. Söz konusu vatansa ve milletse gerisi teferruattır. Sokak terörüyle, şiddetle, baskıyla siyaseti hedef alanları hüsrana uğratacağız. Kendi istikbali için Türkiye’yi ateşe atmaya hazır muhterislere inat, vatanımızı, bağımsızlığımızı savunmaya devam edeceğiz.

“KALBİ MİLLET VE MEMLEKET SEVDASIYLA ÇARPAN HERKESİ DAVAMIZA DESTEK OLMAYA ÇAĞIRIYORUM”

Buradan samimi bir çağrıda bulunmak istiyorum; kalbi millet ve memleket sevdasıyla çarpan herkesi davamıza destek olmaya çağırıyorum. Gelin şehitlerimizin emanetine birlikte sahip çıkalım, gelin 2023 hedeflerini birlikte inşa edelim. Bunu başardığımızda ülkemizin önünü kesebilecek hiçbir engel yoktur.”

AKŞAM 21’DE MİLLETE SESLENECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akşam 21.00’de 15 Temmuz Millete Sesleniş Konuşması programında da vatandaşlara seslenecek.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP’DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce kürsüye çıkan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da bir konuşma yaptı.

Mustafa Şentop’un konuşmasından öne çıkan kısımlar şunlar:

“BİR MATEM TÖRENİ İÇİN BURADA DEĞİLİZ”

“Türkiye’ye yönelik en kanlı teşebbüslerden biri olan milletimizin kararlılığı ve cumhurbaşkanımızın liderliğiyle mağlup edilen 15 temmuz işgal girişiminin 4’üncü yıl dönümünde hain çetenin hedef alındığı Gazi Meclis’te bir aradayız.

Evvela ifade etmeliyim ki biz bir matem töreni için burada değiliz. Burada bir araya gelişimizin manası, 15 Temmuz’a geçit vermeyen kararlılığın hala diri olduğunu ilan etmektir.

“ARKAMDAKİ ANIT İHANET ŞEBEKESİNİN YAKTIĞI ATEŞİ KANLARIYLA SÖNDÜREN KAHRAMANLARIMIZIN ANISINA DİKİLMİŞTİR”

Arkamda gördüğünüz anıt, kökü dışarda bir ihanet şebekesinin yaktığı zulüm ateşini kanlarıyla söndüren kahramanlarımızın anısına dikilmiştir.

100’üncü yılını iftiharla kutladığımız Yüce Meclis, bir milli merkezdir. İkincisi 15 temmuz gecesi ortaya çıkan ihanet çetesinin ana hedeflerinden birisi de Yüce Meclis olmuştur.

“GAZİ MECLİS, MİLLİ İRADEYİ KAHRAMANCA SAVUNMUŞTUR”

Hainin hesabı tutmadı. O gece bu Yüce Meclis’te, az ileride millet direnirken, emniyet genel müdürlüğünün önünde hainlere geçit vermezken gazi Meclis’in şerefli mensupları milli iradeyi kahramanca savunmuşlardır.

Milletle el ele direnen başta dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman olmak üzere bütün milletvekillerimizi tebrik ediyorum. Son Başbakanımız sayın Binali Yıldırım’ı da şükranla anıyorum.

“LİDER, EN ÖNDE YÜRÜYEN VAZİFEYİ İLK ÜSTLENENDİR”

Cumhurbaşkanımız tarihin akışını değiştirmiştir. Lider, idare ettiği cemiyete ne yapılması gerektiğini söyleyen değil, onu yapmak için en önde yürüyen, vazifeyi ilk üstlenendir.

Sayın Cumhurbaşkanım, siz o gün milletimizi meydanlara davet ettiniz. Aslında siz milletimizi vatan yolunda büyük bir fedakarlığa davet etmiştiniz.

“VATAN BÖLÜNMEZ, MİLLET YENİLMEZ”

O gece Türkiye’yi hedef alan hayasızca akına, alçak darbe teşebbüsüne karşı milletimiz cennet vatanını koruyan bir duvar ördü. Ve o duvar milletimizin istikbalini korudu. Hain darbe girişimine karşı bedenlerini siper, canlarını feda eden bütün vatan evlatlarını gıpta ile şükranla anıyorum. Vatan bölünmez, millet yenilmez, Türkiye alt edilemez.”

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Güncel Haberler

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz gecesi ben dahil seçilmiş tüm yöneticileri katledeceklerdi

Tema Tasarım |