• A Haber Ajans
  • Gündem
  • Mesut Yılmaz Kimdir? Mesut Yılmaz Kaç Yaşında? Mesut Yılmaz Neden Öldü?

Mesut Yılmaz Kimdir? Mesut Yılmaz Kaç Yaşında? Mesut Yılmaz Neden Öldü?

Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı ve Eski Başbakan Mesut Yılmaz' yaşamını yitirmesi üzerine Mesut Yılmaz kimdir? Mesut Yılmaz kaç yaşında? Mesut Yılmaz neden öldü? Mesut Yılmaz hangi partili? Mesut Yılmaz'ın oğlu kimdir?

Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı ve Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ yaşamını yitirmesi üzerine Mesut Yılmaz kimdir? Mesut Yılmaz kaç yaşında? Mesut Yılmaz neden öldü? Mesut Yılmaz hangi partili? Mesut Yılmaz’ın oğlu kimdir?

Eski başbakanlarımızdan Mesut Yılmaz yaşama gözlerini yumdu. Üzücü gelişme sonrası Mesut Yılmaz kimdir? Mesut Yılmaz öldü mü? Mesut Yılmaz kaç yaşında, neden öldü?

Mesut Yılmaz hayatı ve biyografisi!

MESUT YILMAZ KİMDİR?

Anavatan Partisi Ahmet Mesut Yılmaz (6 Kasım 1947, İstanbul), Türk siyasetçi, eski başbakan ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı.

1991 ve 1999 yılları arasında toplam 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık ve çeşitli bakanlıklar yapmıştır.

1991-2002 yılları arasında ise Anavatan Partisi genel başkanlığı görevini üstlenmiştir.

1983 yılında kurulan ANAP’ın kurucu üyeleri arasında yer almıştır ve Genel Başkan yardımcılığı yapmıştır.

İlk defa 1983 Türkiye genel seçimleri’nde ANAP Rize milletvekili olarak meclise girmiştir.

1986 ve 1990 yılları arasında Turgut Özal tarafından kurulan hükûmetlerde Dışişleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirilmiştir.

ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut’un istifasından sonra 1991 yılında yapılan kongrede yeni genel başkan seçilerek başbakan olmuştur.

1995 Türkiye genel seçimlerinden sonra kurulan koalisyon hükûmetinde tekrar başbakan olarak görevlendirilmiştir. 1997-1999 yılları arasında da başbakan olarak görev yapmıştır.

2000-2002 yılları arasında DSP-MHP-ANAP koalisyonunda devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak yer almıştır.

Partisi 2002 Türkiye genel seçimleri’nde meclise giremeyince istifa etmiştir.

2007 Türkiye genel seçimleri’nde Rize’den bağımsız milletvekili olarak meclise girmiştir.

15 Ocak 2009-2011 yılları arasında ANAP ve Doğru Yol Partisi’nin birleşmesi sonucu kurulan Demokrat Parti’de siyasi yaşamına devam etmiştir.

2004 yılında Yüce Divan’da yargılanmıştır. Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan olmuştur.

HAYATI Siyaset öncesi 6 Kasım 1947 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimine Avusturya Lisesi’nde başladı ve İstanbul Erkek Lisesi’nde bitirdi.

1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

1972-1974 yılları arasında Almanya’nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans çalışması yaptı.

1975-1983 yılları arasında kimya, tekstil ve ulaştırma sektörlerinde, çeşitli özel şirketlerde yönetici olarak görev aldı.

MESUT YILMAZ HANGİ PARTİLİ?

1983 yılının mayıs ayında kurulan Anavatan Partisi’nde kurucu üye ve Genel Başkan yardımcısı oldu. Aynı yıl Kasım ayında yapılan genel seçimde Rize milletvekili seçildi.

Birinci Turgut Özal hükûmetinde Bilgilendirmeden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na atandı ve hükûmet sözcülüğü yaptı.

1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Bu dönemde Türkiye-Batı Almanya ve Türkiye-Yugoslavya ekonomi karma komisyonlarının başkanlıklarını yürüttü.

1986 yılında ANAP içerisinde yaşanan Turgut Özal ile Bedrettin Dalan arasındaki ayrışmada Dalan tarafında; olsa da Özal’ı karşısına almamıştır.29 Kasım 1987 seçimlerinde yeniden Rize milletvekili seçildi.

İkinci Özal hükûmetinde Dışişleri Bakanlığı’na atandı. 1988 yılından sonra Avrupa Demokrasi Birliği genel başkan yardımcılığı yaptı.

Yılmaz, Akbulut Hükûmeti’nde de üstlendiği bu görevden 20 Şubat 1990’yılında istifa etti.

ANAP Genel Başkanlığı ve başbakanlıkları 15 Haziran 1991 tarihinde yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa seçildi.

Kurduğu hükûmet 5 Temmuz 1991 günü TBMM Genel Kurulu’nda güvenoyu aldı.

20 Ekim 1991 günü yapılan genel seçimlerden sonra ana muhalefet partisi lideri olarak çalışmalarını sürdürdü.

24 Aralık 1995’te yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi; tarafından oluşturulan 53. hükûmetin başbakanı olarak görev yaptı.

28 Şubat sürecinde mecliste muhalefet milletvekilleri azınlıkta olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından; hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve Demirel’in eski partisi; DYP’den kendine yakın milletvekillerini istifa ettirerek onları Demokrat Türkiye Partisi; adı altında toplayıp ANAP-DSP-DTP koalisyonuna (ANASOL-D hükûmeti, 55. hükûmet) sokmasıyla 20 Haziran 1997’de üçüncü defa başbakan oldu.

25 Kasım 1998’yılında, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kendisi ve devlet bakanı Güneş Taner; için verdiği gensoru önergelerinin TBMM’de kabul edilmesinden sonra istifa etti.

18 Nisan 1999 yılında tarihinde yapılan genel seçimlerde partisinin büyük oy kaybına rağmen; DSP-MHP-ANAP koalisyonunda yer alarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.

3 Kasım 2002 yılı seçimlerinde partisinin %5 oy oranı ile barajın altında kalmasından sonra görevinden istifa etti.

Rize’den milletvekili seçilecek oy oranına ulaşmasına rağmen lideri olduğu ANAP %10’luk barajın altında kaldığından milletvekili seçilememiştir.

ANAP Sonrası Siyasî Yaşamı 25 Mayıs 2007’yılında Rize’den bağımsız milletvekilliği adaylığını açıkladı.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde Rize’den bağımsız milletvekili olarak meclise girmeye hak kazandı.

2009 yılında Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin birleşmeleri sonucu kurulan Demokrat Parti’ye 31 Ekim 2009’da geçti.

15 Ocak 2011 tarihinde Namık Kemal Zeybek’in genel başkan seçilmesinden sonra Demokrat Parti’den 18 Ocak’tarihinde istifa etti.

Yüce Divan Davası 13 Temmuz 2004 tarihinde TBMM tarafından, Güneş Taner ile birlikte “Türkbank ihalesi sürecinde malın; satımında ve değerinde fesat oluşturacak ilişki ve görüşmelere; girdikleri ve bu eylemlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 205. maddesine uyduğu iddiasıyla” hakkında Yüce Divan’a sevk kararı alındı.

Yüce Divan sıfatıyla görev yapan Anayasa Mahkemesi, her iki kişinin suçlama kararlarının ayrı ayrı ele; alınması gereği nedeniyle kararı iade etti.

Karar 27 Ekim 2004’te tekrarlandı ve onaylandı. Mesut Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan olmuş oldu.

Yüce Divan, 23 Haziran 2006 tarihinde davanın kesin hükme bağlanmasını 4616 sayılı Şartla Salıverilme Yasası uyarınca erteledi.

Üç üyenin sanıkların beraatini istemesine karşın oy çokluğuyla verilen karar neticesinde, dava; normal zaman aşımı süresine kadar muhafaza edildikten sonra düşecek.

Özel yaşamı Almanca ve İngilizce bilen Mesut Yılmaz, aslen Hemşinli olup Rize ilinin Çayeli ilçesinin Çataldere köyündendir.

1975 yılında Berna Hanım ( 1953) ile tanışan ve 1976 yılında evlenen Mesut Yılmaz’ın bu; evlilikten Yavuz (d.1979-ö.2017) ve Hasan (1987) adlarında iki çocuğu oldu.

MESUT YILMAZ’IN OĞLU KİMDİR?

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, 2017 yılında yaşamını yitirmişti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aspirin Her Koronavirüs Hastası İçin Uygun Değil

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

A Haber Ajans'e üye olun

Zaten ye misiniz ? Buraya tklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

A Haber Ajans'e giri yapn

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470