Ana Sayfa Genel 24 Temmuz 2020

Kredi faizlerinin düşmesiyle haziranda konut satışları yüzde 210 arttı

Kamu bankalarının ortaklaşa aldığı kararla konut kredisi faiz oranlarını indirmesini ve akabinde özel bankalardan da indirim haberlerinin…

Kamu bankalarının ortaklaşa aldığı kararla konut kredisi faiz oranlarını indirmesini ve akabinde özel bankalardan da indirim haberlerinin gelmesi konut satışlarında artışa neden oldu. Geçen yılın satış adetleri ile karşılaştırıldığında satılan toplam konut adedi yüzde 210 artarak 190 bin 12 oldu.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI ARTTI

Faiz oranlarındaki düşüş ipotekli satış adetlerini de artırdı. Tüm satışların içindeki ipotekli satış adedi ise önceki yılın aynı ayında gerçekleşen ipotekli konut satış adedine göre yüzde bin 287 artış ile 101 bin 504 adet olarak gerçekleşti. 2019 haziran ayında en çok yüzde 1,55’e kadar inen konut kredisi faiz oranı, kamu bankalarının kampanyası ile yüzde 0,64′ e kadar düştü.

“FAİZLERDE ARTIK CİDDİ DÜŞÜŞ BEKLEMİYORUZ”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan HangiKredi CEO’su Oray Durmazoğlu, “Yüksek faiz oranları nedeniyle ertelenen taleplerin, faiz oranlarının düşmesiyle hayata geçirildiğini dile getirdi. Konut kredisi faiz oranlarında artık ciddi düşüşler beklemiyoruz, Bu bantta seyredecektir. halihazırda artmaya başlayan konut fiyatlarına karşı uygun fiyatlı konut bulan tüketiciler için faiz oranlarının oldukça avantajlı” dedi.

Kredi faizlerinin düşmesiyle haziranda konut satışları yüzde 210 arttı

Kaynak: İHA

Tema Tasarım |