Ana Sayfa Genel 10 Temmuz 2020

Danıştay’ın kararı Ayasofya Meydanı’nda coşkuyla karşılandı

Danıştay 10. Dairesinin, Ayasofya‘nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi,…

Danıştay 10. Dairesinin, Ayasofya‘nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi, Ayasofya Meydanı‘nda coşkuyla karşılandı.

Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yanı sıra vatandaşların bekleyişini sürdürdüğü tarihi Ayasofya Meydanı’nda toplanan yaklaşık 250 kişilik grup, Danıştay’ın kararını sevinçle karşıladı.

AYASOFYA’DAN OKUNAN EZANI TELEFONLARLA KAYDETTİLER

Ellerinde Türk bayrakları ile Danıştayın kararını destekleyen sloganlar ile “Allahuekber” sloganları atan vatandaşlar, zaman zaman Ayasofya ile özçekim yaptı. Ayrıca, Sultanahmet Camisi ile Ayasofya’dan okunan ezan vatandaşlar tarafından telefonlarla kaydedildi.

Danıştay'ın kararı Ayasofya Meydanı'nda coşkuyla karşılandı

“86 YILLIK ÖZLEM SON BULDU”

MİL-SEN Konfederasyonu Genel Başkanı Mücahit Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tarihi güne şahitlik etmelerinden dolayı Allah’a binlerce kez şükrettiğini belirterek, “Çok uzun süredir bu karar bekleniyordu. 86 yıllık bir özlem vardı. 86 yıllık özlemin son bulması ve Ayasofya’nın cami olarak açılıyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Danıştay'ın kararı Ayasofya Meydanı'nda coşkuyla karşılandı

“BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZ ÇOK MUTLU, HUZURLU”

Çok heyecanlı olduklarını, Danıştay kararı açıklanacağı için Ayasofya’da bulunmak istediklerini dile getiren Çelik, “Buranın cami olmasının özlemini duyan insanlar buradalar. Bütün arkadaşlarımız çok mutlu, huzurlu. Yetkililerimizden caminin ibadet yapılacak hale getirilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kararı destekleyen vatandaşlardan Güngör Zengin de Ayasofya’nın camiye dönmesinden mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Danıştay'ın kararı Ayasofya Meydanı'nda coşkuyla karşılandı Danıştay'ın kararı Ayasofya Meydanı'nda coşkuyla karşılandı Danıştay'ın kararı Ayasofya Meydanı'nda coşkuyla karşılandıDanıştay'ın kararı Ayasofya Meydanı'nda coşkuyla karşılandı

Kaynak: AA

Tema Tasarım |