Ana Sayfa Genel 14 Temmuz 2020

Bakan Soylu’nun talimatıyla yaşlıları dolandıran çete çökertildi: 17 gözaltı

Koronavirüs sürecinde evden çıkamayan 65 yaş ve üstü kişileri takibe alan ve Muğla Marmaris, İstanbul, Diyarbakır, Mardin,…

Koronavirüs sürecinde evden çıkamayan 65 yaş ve üstü kişileri takibe alan ve Muğla Marmaris, İstanbul, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa illerindeki yaşlıların 1 milyon 815 bin lirasını dolandıran şebeke üyelerine İçişleri bakanı Süleyman Soylu‘nun talimatı ile gece yarısı operasyon düzenlendi. Özel harekat timlerinin katıldığı “kartal pençesi” adlı gece yarısı operasyonunda 23 adresten 17 kişi yataklarından tek tek toplandı.

Bakan Soylu'nun talimatıyla yaşlıları dolandıran çete çökertildi: 17 gözaltı

ÇOK SAYIDA FİŞEK, BANKA KARTI VE SİM KARTI ELE GEÇİRİLDİ

Muğla Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ile Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, telefonda kendilerini polis, savcı veya hakim olarak tanıtarak yaşlı vatandaşların para ya da değerli eşyalarını dolandırdıkları bilgisi üzerine çalışma başlattı.

Ekiplerin İstanbul, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Muğla’da belirlenen 23 adrese düzenlediği “Kartal Pençesi” operasyonunda 17 şüpheli gözaltına alındı. 23 ikamet, 2 işyeri ve 3 araçta yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız tabanca, sahte jandarma yeleği, rozeti, 202 adet fişek, dolandırıcılık sonucu elde edildiği değerlendirilen 80 bin lira, para aktarımında kullanılan post cihazı, telefon kopyalamaya yarayan cihaz, çok sayıda banka kartı, sim kartı, dijital materyale el konuldu.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARIŞTIKLARI İDDİASIYLA DOLANDIRDILAR

65 yaş ve üstü vatandaşları arayarak kendilerini polis, savcı olarak tanıttıkları, yaşlı vatandaşları terör örgütlerine karıştıkları iddiasıyla dolandırdıkları tespit edilen çete üyelerinin bu yolla Marmaris’te 600 bin, İstanbul’da 750 bin, İzmir’de 300 bin, Ankara’da 165 bin lirasını dolandırdıkları tespit edildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor. Polisin nefes kesen operasyonu ise kameralara anbean yansıdı.

Bakan Soylu'nun talimatıyla yaşlıları dolandıran çete çökertildi: 17 gözaltı

Kaynak: İHA

Tema Tasarım |