Ana Sayfa Gündem 20 Temmuz 2020

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim SABAH’a konuştu: Ermeni saldırganlığı görmezden geliniyor

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim: ‘ULUSLARARASI TOPLUM ERMENİ SALDIRGANLIĞINI GÖRMEZDEN GELİYOR’ 11 Temmuz gecesi Azerbaycan-Ermenistan sınırının Tovuz…

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim:

‘ULUSLARARASI TOPLUM ERMENİ SALDIRGANLIĞINI GÖRMEZDEN GELİYOR’

11 Temmuz gecesi Azerbaycan-Ermenistan sınırının Tovuz bölgesinde başlayan çatışmalar etkisini arttırarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki Ermeni saldırganlığına karşı net bir tavır ortaya koyarak “Azerbaycan yalnız değildir” açıklaması yaptı. Peki bu gerilimin tarihsel arka planında ne yatıyor? Bölgedeki Ermeni saldırganlığı gücünü nereden alıyor? Merak edilen soruları Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’e sorduk.

HOCALI KATLİAMINI HALA UNUTMADIK

-Geçtiğimiz hafta sınır çatışmasına neden olan Azerbaycan-Ermenistan meselesinin tarihi arka planı nedir?

20. yüzyılda Azerbaycan toprakları bir kaç kez Ermeni taarruzuna ve işgaline maruz kaldı. 1. Dünya Savaşı sonrası Stalin, Azerbaycan’ın Zengezur bölgesini Ermenistan’a verdi. Bu kararla Türkiye ile Azerbaycan arasında direk ilişkiyi kesti. Sonradan Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bölgelere Ermenliler göç ettirilmiş ve demografik durum değiştirilmişti. 1991’in sonlarında ve 1992’nin başlarında Azerbaycan’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasından ve iç çekişmeden kaynaklanan siyasi istikrarsızlıktan yararlanan Ermenistan, Dağlık Karabağ’da büyük çaplı askeri operasyonlar başlattı. Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışması sonucunda Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının beşte biri işgal edildi. Yaklaşık bir milyon Azerbaycanlı mülteci ve zorunlu göçmen haline geldi. 20.000’den fazla insan öldü, 50.000 kişi yaralandı veya bedensel engelli olarak hayatlarını sürdürmeye mecbur bırakıldı. 4.000’den fazla Azerbaycan vatandaşı kayboldu ve Hocalı’da olduğu gibi çok sayıda vatandaşımız soykırıma maruz kaldı.

Tema Tasarım |